Analiza rynku EV, przyszłość branży:

Analiza rynku EV, przyszłość branży:

15 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Krzysztof Kosmala

relacja rozmowy z profesorem Yale School of the Environment

Kennethem Gillinghamem

Jaki wpływ mogą mieć pojazdy elektryczne na ogólne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu?

Mogą mieć kluczowe znaczenie. Chociaż różni się to w zależności od kraju, transport stanowi zwykle co najmniej jedną trzecią całkowitej emisji dwutlenku węgla. I przez długi czas ludzie myśleli, że transport będzie jednym z dwóch najtrudniejszych sektorów do dekarbonizacji, obok przemysłu. Pojazdy elektryczne zmieniają równanie; drzwi nagle otwierają się szeroko do dekarbonizacji lekkiego transportu. To ogromna zmiana w sposobie myślenia o ścieżkach naprzód.

Co poza emisjami wpływa na postrzeganie pojazdów elektrycznych? Co jest w nich ekscytującego? Jakie przeszkody pozostały?

Koszty eksploatacji i konserwacji są znacznie niższe w przypadku pojazdów elektrycznych. Są bardzo ciche, a ponieważ mają niesamowity moment obrotowy przy niskich prędkościach, jazda nimi jest naprawdę przyjemna. Wszystko to jest ekscytujące.

Jednym z największych wyzwań jest lęk przed zasięgiem. Ludzie czują się nieswojo, kupując pojazd elektryczny, ponieważ martwią się o znalezienie stacji ładowania i czas potrzebny na naładowanie.

Powoli jest to przezwyciężane, zarówno dzięki budowie szybkich stacji ładowania, jak i pojawiającym się na rynku bateriom o większym zasięgu.

Konsumenci niekoniecznie wiedzą, czy energia elektryczna dostarczana do ich domów pochodzi ze źródeł odnawialnych czy opartych na paliwach kopalnych. Czy ma to wpływ na pojazdy elektryczne?

Jeśli chodzi o intensywność emisji dwutlenku węgla, energia elektryczna zazwyczaj pochodzi z czystszych źródeł niż spalanie benzyny. A to się tylko poprawi. Odnawialne źródła energii to największe źródła nowej generacji, które zastępują źródła wycofywane na emeryturę.

Wszyscy zgadzają się, że energia elektryczna jest w rzeczywistości najłatwiejszym sektorem do dekarbonizacji. Mamy rozsądne i tanie substytuty paliw kopalnych. Pojawią się wyzwania związane z wysokim udziałem w rynku odnawialnych źródeł energii, ale możemy to zrobić. To zajmie trochę czasu.

A co z wpływem baterii EV na środowisko?

(…)

cała rozmowa:

https://insights.som.yale.edu/insights/what-will-it-take-to-transition-to-electric-cars

https://som.yale.edu/

Kenneth Gillingham

https://insights.som.yale.edu/researchers/kenneth-gillingham