Import aut z Chin

Import aut z Chin

27 kwietnia, 2023 Wyłączono przez Krzysztof Kosmala

Rozmowa z bezpośrednim importerem samochodów z Chin oraz Korei. Właścicielem firmy PRIMA AUTO.

Dlaczego import z Chin? Czy nie brałeś pod uwagę innego kierunku działań (Norwegia)?

Chiny to największy rynek samochodów elektrycznych. Wszystkie firmy aktualnie produkujące elektryki na świecie tworzą je z myślą o sprzedaży na rynek Chiński, bo tam mają największy możliwy zbyt. Właśnie dlatego mogę tam kupować samochody bez kolejek, a nie jak to ma teraz miejsce w Polsce. W Norwegii, też jest dużo samochodów elektrycznych w tym i chińskich marek, ale zazwyczaj to modele opóźnione o rok, albo dwa. Przez wysokie koszty transportowe z Chin, opłacalny jest przywóz tańszych używanych aut z Norwegii.

Jak oceniasz przyszłość branży EV, czy Europa będzie dotrzymywać kroku Azji?

Przyszłości EV, wymuszają przepisy,(czy chcemy tego czy nie), po prostu czym bliżej do roku 2035-go, tym bardziej będziemy lubić samochody elektryczne! Taka jest prawda! A w Chinach 2030 jest kluczowy, dla tego tam już boją się kupować nowe ICE, bo nie wiedzą czy będą mogli go sprzedać za parę lat.

Kiedyś ludzkość przechodziła etap przesiadki z konia na samochód też było dużo zwolenników i przeciwników którzy mówili że jest drogo niestandardowo itd. itp.

Możesz opisać jak wygląda procedura kupna?

Podpisuję się kontrakty na wykupienie i zamówienia pewnej ilości samochodów, od tego zależy też cena. W przypadku aut używanych procedura jest nieco inna, prostsza. Przez to często jest tak że nowy samochód jest tańszy jak używany. Każdy nowy samochód musimy najpierw zarejestrować na chińczyka aby odzyskać dotacje.

Potem transport, dokumentacja, homologacja?

Jest dużo wariantów transportu: statkiem ro-ro, statkiem w kontenerze, pociągiem w kontenerze.

Po przybyciu samochodu do Polski pierwszym etapem jest odprawa celna (cło, VAT).

Homologacja przychodzi łatwiej niż w przypadku aut z USA, bo lampy odpowiadają standardom EU, tylko w niektórych przypadkach wymagają dorobienia lampy przeciwmgielnej, a to niewielki koszt ok. 250-350zł.

Rejestracja w Polsce?

Ostatnim krokiem będzie badanie techniczne, potem to już standardowa rejestracja samochodu z poza EU

Jakie auta cieszą się największym powodzeniem?

Liderem jest VW ID4, Honda M-NV, ID6, VW E-Bora, Honda ENS1, DYD Han, BYD Song Plus, BYD Tang itd.

Są też takie ciekawostki jak model HIPI Z:

Mieliśmy też w ofercie min. Teslę Y :

Polestara 2:

Jakie jest aktualnie najtańsze EV do kupienia w Chinach i ile kosztowałoby w Polsce po wszystkich opłatach?

Tanich aut nie opłaca się przywozić z Chin z powodu wielkich wydatków na transport. Dobry przykład to Dacia Spring (w Chinach ze znaczkiem Renault) kosztuję 8000$, co z transportem, opłatami i zmianą portu ładowania dojdzie do 19000$. Na dany moment opłaca się kupić Hondę M-NV, która po wszystkich opłatach w Polsce będzie do kupienia za 120 000zł(27000$), z realnym zasięgiem latem 400 km.

Honda M-NV

Radar, chiński pick-up

Czy spoglądasz w przyszłość biznesu ze spokojem?

Tak, spoglądam że spokojem. Na rynku samochodowym jest teraz niepewnie, ale im bliżej do końca spalinówek tym więcej Polaków zakocha się w elektrykach i wtedy kryzys minie!

Czekamy wszyscy na ten właśnie dzień!!!

Zdjęcia z profilu firmy na Facebook-u:

https://www.facebook.com/prima1auto